Prezentare

Rostul vieţii începe cu primele vorbe rostite şi mai apoi cu primele cuvinte scrise.
Câtă răbdare, câtă perseverenţă şi ce drum lung şi anevoios. Dar oare nu acesta este drumul vieţii omului în ascensiunea sa spre lumină, spre cunoaştere?

Oraşul Câmpulung se află aşezat pe ambele maluri ale Râului Targ. Are origini încă de pe vremea împăratului Septimius Sever (193-211). Numele său provine de la un conducător numit Laurentiu de Longo-Campo (1300). În Câmpulung s-a scris primul document în limba română (scrisoarea lui Neacşu-1521). La tot pasul te întâmpină monumente istorice, pe care trebuie sa le vizitezi.
Şcoala nr. 3, care poartă numele de NANU MUSCEL, după numele unei  ilustre familii de cărturari musceleni, este amplasată în centrul municipiului Câmpulung foarte aproape de centrul municipiului, pe strada FRAŢII GOLEŞTI la numărul 27.
Şcoala nr.3 NANU MUSCEL s-a impus în comunitate, ca o unitate de învăţământ de elită, prin rezultatele de excepţie obţinute.